1.11.2
#1
Hi, is early vision for version 1.11.2 ? Version 1.11 is..controversial for useful.

I'm sorry if someone already asked
Reply
Thanks given by:
#2
Hello,
1.11.x protocol support has just been merged. Since we don't have the very special features introduced in these versions, it should be okayish - playable, but not full-featured.

Ref.: https://github.com/cuberite/cuberite/pull/3575
Reply
Thanks given by:
#3
Až teď tak koukám, že jsi vlastně z Prahy Smile
Každopádně moc díky za odpověď, už jsem stáhl nové vydání a testuji.
Jsem moc rád, vlastně nadšen, že to někdo zkouší cestou céčka, nevzdává to a pracuje na tom. Už jsem si z té javy zoufal.
Reply
Thanks given by:
#4
Just wondering does Cuberite have all the regular Minecraft particle effects?
Reply
Thanks given by:
#5
@yoboykai Most likely not. We have the protocol support to send any particle effect, but we don't have implementation of some of the reasons for the particles (such as villager trade)

@Fractvival No občas je to těžké, když člověk vidí, jakým tempem jdou kupředu oni a jak se my plácáme pozadu...
Reply
Thanks given by:
#6
Hola hej, zkusil jsem cuberite a všechno mě nadchlo. Spustil jsem public server (ip csko.cz) a sice je tam pár bugů (nebo spis toho dost chybi), ale to by neměl být problém opravit/přidat. Server po týdnu žere stále jen 800mb ram a nepadá. Prý to oproti spigotu vůbec nelaguje ani hráčům (což někteří pociťovali). Ta podpora více jader je naprosto super. Od vzniku minecraftu jsem chtěl udělat server pro větší množství hráčů a na bukkitu se to moc nedalo (20 a cpu končil). něco bych zkusil zprovoznit.
Reply
Thanks given by:
#7
Ahoj,
sice jsem rad, ze vidim krajana, ale precejen jsme tady mezinarodni komunita, tak prosim pis anglicky. Tim spis, ze jde o chvalu vsech lidi, kteri se o tenhle projekt staraji, tak by byla skoda, aby si ji neprecetli sami Smile

A lot of things are missing, but it won't be as easy to add them. A lot of them have been missing for ages, and yet there's no-one to implement it. After all, there's a whole team dedicated to developing vanilla minecraft, and just a handful of volunteers spending their free time on this project. We're highly unlikely to ever match vanilla feature-wise, so we need to focus on things that we can do well even with our limits.
Reply
Thanks given by:
Users browsing this thread: 1 Guest(s)